Vteřiny křehké
Indies / 2014
 1. Vteřiny křehké
 2. Účtování na vesmírných kontech
 3. Nechvátej osude
 4. Zpívanka
 5. Šťovíky u cest
 6. Až bude moje duše
 7. Pojď, můj milý
 8. Když ona hrozny trhala
 9. Lítáte v tom
 10. A Second of Temptation
 11. Tak tady byl
 12. Rozpomínání
 13. Jdu já, jdeš ty, všichni jdem
 14. Anděl strážný
 15. Až se budeš bát
Pro autora všech skladeb na albu, Jiřího Pavlicu, má toto album zásadní význam. „Tato nahrávka je má osobní výpověď. Je to postoj člověka, který v životě leccos prožil a má na svět a vše v něm svůj jasný a kontinuální názor. Každému z nás se může život naprosto změnit během okamžiku, protože každá vteřina našeho bytí je velmi křehká a vratká.“ Vybrané texty Jana Skácela, Michala Stránského, Františka Novotného, Dušana Vančury Josefa Veselého, Evy Kociánové a Alžběty Šáchové souzní s tímto tématem a dohromady tvoří jednotný celek. Síla tématu se odrazila i na volnějším až baladičtějším vyznění nahrávky, což potvrzuje i Jiří Pavlica. „Při vědomí prchavosti života je logické, že jsou mnohé písně zamyšlenější a snad se může zdát, že na albu je více balad než by u Hradišťanu někdo očekával. Mojí snahou bylo zachytit v písních tohoto alba vteřiny, které jsou odleskem oněch prožitých a neopakovatelných chvil, které v člověku zůstávají natrvalo. Možná se v nich někdo najde, možná si dokonce začne i zpívat.“ 
 

Album se nahrávalo na jaře roku 2014 ve studiu Michael a kromě Jiřího Pavlici a Hradišťanu navštívili při nahrávání studio také různí hosté. Na anglický roh a hoboj hrál Vladislav Borovka (člen České filharmonie), na u nás ne příliš známou flétnu nai Michal Zpěvák, na kytary Jiří Kučerovský a Michael Vašíček, který také využil svou mandolínu. Kromě stálé členky a sólové zpěvačky Hradišťanu Alice Holubové, se na nahrávce objeví také dva další ženské hlasy, a to Venduly Pančochové a Kristýny Daňhelové. Vedle mužských sólistů Jiřího Pavlici a Davida Burdy se jako host představí také anglicky zpívající Kolib. Jak a proč k tomu došlo, popisuje Jiří Pavlica. „Požádal jsem Alžbětu Šáchovou o text na téma imaginární „vteřiny pokušení“, a na stůl jsem dostal krásný text jak v češtině, tak i angličtině a já jsem si jako malé pokušení zhudebnil anglický text. A pak už byl jen krůček ke spolupráci s Kolibem, který píseň anglicky nazpíval společně s naší kmenovou zpěvačkou Alicí Holubovou. Přišlo mi to jako dvojité pokušení - napsat a nazpívat píseň o pokušení a ještě v angličtině.“ A tak jednou z novinek Hradišťanu, kromě například využití flétny nai, elektrické kytary či rytmické smyčky, je zařazení skladby A Second of Temptation . Všechny tyto novinky slouží celkové barevnosti nahrávky a korespondují s myšlenkou alba. 
 
Nedělitelnou součástí je i obal alba. CD je zabaleno v digipacku a obsahuje booklet o 32 stranách. Každá z písní je ilustrována fotografií Vratislava Hnátka, který je autorem i titulní fotografie.
 
Nahrál Hradišťan:
Jiří Pavlica – housle, zpěv
Alice Pokorná – Holubová - zpěv
David Burda – klarinet, flétny, zpěv
Josef Fojta – klávesy, perkuse
Milan Malina – cimbál, zpěv
Roman Gill – viola, zpěv
Milan Gablas – kontrabas, zpěv
 
Hosté:
Kristýna Daňhelová – zpěv
Vendula Pančochová – zpěv
Kolib – zpěv
Vladislav Borovka – anglický roh a hoboj
Michal Zpěvák – nai
Jiří Kučerovský – kytary
Michael Vašíček – kytary
 
Nahráno ve studiu Michael (v Benešově u Boskovic) na jaře 2014
Zvuková režie, mix a mastering – Michael Vašíček
Hudební režie – David Burda
Anglické překlady – Alžběta Šáchová
Fotografie – Vratislav Hnátek
Fotografie Hradišťanu – Zuzana Pálešová

Recenze: Vteřiny křehké, Milan Menčík

"Vteřiny křehké" Hradišťanu jsou pozvánkou do jiného světa. Pokud chce být dnes interpret hrán v rádiích, měl by mít písničku na tři a půl minuty s jasně zapamatovatelným refrénem, jednoduchým textem a většinou rychlejším tempem. Jenže existují naštěstí i kapely, které si muziku dělají "svojsky". I tudy ale může vést cesta k uším mainstreamového posluchače.

Recenze: Vteřiny křehké, Jiří Karban

To všechno, co nelze vrátit. Na domácí scéně najdete několik hudebních těles, u nichž můžete mít jistotu, že vás nikdy neurazí. Pavlicův Hradišťan patří mezi ně. Přesvědčuje o tom i na nejnovějším albu nazvaném Vteřiny křehké. Ale pozor - dílo, které vyžaduje více než jeden poslech, není určeno lidem pouze konzumujícím. Zde je nutné vnímat a přemýšlet.