Recenze: Vteřiny křehké, Alena Sojková

Takový je život. Málokdy se stává, aby album sestavené z písní o zásadních věcech života nepůsobilo pateticky, ale spíš lákalo k opakovanému poslechu, který odhalí hudební i textové obrazy předtím nepovšimnuté. Nejnovější album Jiřího Pavlici a Hradišťanu Vteřiny křehké (Indies Scope) je vybroušeným drahokamem a zároveň onou „vodou čistou“, připomíná, že každý okamžik v životě má velkou cenu, protože prchavost a pomíjivost k jeho běhu neodmyslitelně patří.

Pavlica zhudebnil patnáct textů, a jako by i výběrem jejich autorů zdůraznil pestrost našeho žití. Vrací se ke svým oblíbeným básníkům (Jan Skácel), oslovil současné stálice (František Novotný, Michal Stránský), dokonce zařadil i anglickou verzi textu Alžběty Šachové Second of Temptation (Vteřiny pokušení s přiznanou cohenovskou hudební citací na začátku. Témata? Láska, ovšem, a v mnoha podobách: od zhudebněného Šalamounova vyznání v Písni písní po odlehčenou Lítáte v tom na text Dušana Vančury („Každou chvíli přejeme si štěstí, lásku, zdraví, jenže z přemíry lásky člověk ochuraví“). 
 
Narození, smrt, váhání a jistota. Ji autor nehledá, ta prostě existuje především v dětech, ve společně prožitém životě v páru... Pak se ani smrti nemusíme bát. V jedné z nejpokornějších a nejintimnějších balad alba Tak tady byl (text Michal Stránský) Pavlica vyslovuje naději: „Každý má tu svou vteřinu a na každého z nás snad na druhém břehu čekají ti, kteří odešli před ním.“ Primáš Hradišťanu ovšem připomíná i strážného anděla. Člověk se neubrání srovnání s písní Jarka Nohavici. Pavlicův dialog ale není tak rvavý, tak urputný, je ztišenější, zpěvák se vrací zpátky do bezpečí dětství,  protože teď v dospělosti je  mu úzko nejen ze sebe, ale bojí se i o svého anděla, kterému přidělává tolik práce...
 
Jiří Pavlica všechny texty zhudebnil v čisté baladické a srozumitelné lince, charakteristický zvuk Hradišťanu obohatil o další nástroje (hoboj, anglický roh, flétna nai, kytary), sólový zpěv primáše a Alice Holubové doplňují hosté (Kristýna Daňhelová, Vendula Pančochová, Kolib) a samozřejmě lahodné hlasy všech členů Hradišťanu.
 
Až se vám bude zdát, že v jednom okamžiku, v jedné vteřině se váš život zlomil, pusťte si tuhle nahrávku.
 
Alena Sojková